12 грудня 2014

Годування кролів

Годування кролів


Тема запису: годування кролів, норми годування кролів, раціон кроликів, кролегосподарство, міні-ферми для кролів,  клітка для кролів.


Сучасне кролівництво,  зокрема еко кролівництво,  декілька разове на добу кормління  -  архаїчні догми відкинуло.  Якщо дивитися на те, що  в минулому столітті пропонував Науково-дослідний інститут кролівництва,  то стає зрозумілим, чому галузь  не стала результативною та промислово значимою.  Так, наприклад були розроблені норми годівлі кролів в усі біологічні і вікові періоди їх життя та по сезону року. Це означає, що людина сама повинна булла добирати кормові одиниці для різного віку кролів та у різну пору року, в тому числі для кролів що знаходяться в стані спокою, перед парувальному періоді, пост парувальному періоді, періоді вагітності, періоді після окролу, тощо!...  І це все розроблялося  в ім'я  раціонального витрачання кормів, а потрібно розуміти – їх економії. 
Годування кролів
Годування кролів


Однак, в один час, хтось не захотів підходити до кролів 4-5 раз на добу, та щоразу змінювати склад раціону – зробив акумулятивний кормороздатник, що міг роздавати корм на протязі декілька діб. Застосовуючи два типи  збалансованих кормів, один для дорослих а інший для  молодняку кролів, не нормативно годуючи кролів, даючи цим самим кроликам досхочу наїдатися – помітив дивну річ.  Кролики не стали «об’їдати» господаря, витрати корму були на рівні фізіологічних потреб кролів, однак самі кролики виростали до забійної ваги вдвічі швидше! Вже у три місяці такі кролики важили 3 кг, в 4 місяці – 4 кг. А в 5 місячному віці були вже і по 6 кг тваринки!

Складання раціонов, корисні поради.

Кормові раціони для кролів складають, враховуючи вік тварини, її фізіологічний стан (лактацію, сукрільність, період парування і т. д.) і сезон року.
Якщо кролівництво здійснюється домашнє, з невеликою кількістю тварин на кролівничому господарстві, тоді кролівник має познайомитися з вподобаннями кожного його кролика. Так, кролівник  з Вінничини говорить так: «Деяким самкам даємо вівса, бо вони не їдять ячменю, а деяким даємо ячмінь, бо вони не їдять вівса; одні їдять варену картоплю без домішування комбікорму, інші разом з ним, треті люблять картоплю, здобрену сушеною кропивою. Такого індивідуального підходу до тварин ми додержуємо і коли йдеться про кількість корму; є крупні самки, які їдять мало, і, навпаки, самки дрібніші, які їдять більше, причому вони і більш молочні».

Про раціон кролів ми багато пишемо на цьому ресурсі  http://rabbitax.blogspot.com/

Особливу увагу потрібно приділяти при складанні раціону, до якого входить зелена маса.

При переході від зимових раціонів до літніх зелені корми, щоб не було проносу у тварин, вводять у раціон поступово, починаючи згодовувати їх дорослим тваринам по 50—100 г, а молодняку — З0—50 г на добу. Зелений корм до повної норми доводиться за 5—6 днів. При розладах травлення у кролів зменшують кількість трави у раціоні або навіть зупиняють її давати,  і вводяться  зелені корми з в’яжучими властивостями: ромашка, полин, дубове листя, підсмажене зерно вівса, ячменю, а також підсушене і подрібнене зерно вівса та ячменю, обварене кип’ятком.

І вкотре нагадуючи, наголошуємо -  ніколи не згодовуйте трави, яка вкрита росою або лежала під дощем, або яка зігрілася, а також не годують кролів травою зогнилою, запліснявілою, вкритою інеєм. Кролівник стежить і за тим, щоб у корм кролям при згодовуванні дикоростучих трав не потрапили отруйні рослини.
Концентрований корм кролям краще згодовувати у гранулах, гранулювати потрібно особливо ячмінь, в якого до 15% (за вагою) плівок і гострі кінцівки яких можуть пошкоджувати шлунок кролів. Макуху кролі добре поїдають в суміші з висівками.

Годівля дорослих кролів у період спокою

На кролегосподарстві можуть бути періоди, коли виробниче поголів’я (самки і самці) не використовується для репродукції. У цей період годівля має бути розрахована на підтримання життя тварин та на збереження в них середньої вгодованості. Основними кормами тут повинні бути такі: сіно, гілковий корм, коренебульбоплоди, силос і концентровані корми.
Якщо кролі в стані спокою мають низьку вгодованість, їм кормів збільшують на 15—20%, добавляють вівсу. Особливо важливо стежити за станом вгодованості самців і самок у перед парувальний період. Для цього не пізніш, як за місяць до парування треба оглянути все поголів’я кролів, щоб установити стан їх здоров’я та вгодованість.

Протягом всього життя  кролі повинні бути забезпечені питною водою. В міні фермах «Раббітакс» водопостачання автоматичне, вода поступає по водопровідним трубам, рухає її рециркуляційний насос, а самі кролі п’ють воду з ніпельних  краплевих напувалок . така вода в системі «Раббітакас» не промерзає навіть при мінус 40  градусах по Цельсію, і кролі в будь яку стужу п’ють теплу, приємну рідину, а не навпаки, як це є у гопників  кролівництва – злизують леденці.  Міні ферми для кроликів «Раббітакс» захищають кролів від протягу, вологості, хижаків, в т.ч. дрібних, комарів та мух, від нагрівання житла, від отруєння фекальними газами. Більше про такі міні ферми – тутhttp://www.rabbitax.com.ua/pages/rabbitax_8.html

Годівля самців у парувальний період

До парувального періоду самці повинні бути добре вгодовані. Як правило, тварини з низькою вгодованістю недостатньо рухливі і дають низький процент запліднення.
До початку парування самців починають підготовляти за 20 днів. Улітку їм дають: зелену траву (різнотрав’я), а найкраще люцерну. З концентрованих кормів у раціон самця добре включати овес, висівки і макуху. На вгодованість тварин добре впливають такі тваринні корми, як м’ясне, м’ясокісткове і риб’яче борошно.

Годівля сукрільних самок

Для того щоб народились здорові, нормально розвинені кроленята і з доброю живою вагою, необхідно звернути особливу увагу на правильну годівлю сукрільної самки і добрий догляд за нею.
Сукрільним кролицям треба давати доброякісні корми. Не можна згодовувати зіпсованих кормів, бо це може призвести до аборту або погано позначиться на розвитку зародків. Дуже важливо забезпечити самку мінеральним живленням, бо недостача мінеральних речовин в організмі сукрільної самки також негативно впливає на розвиток зародків. Узимку їм треба давати добре сіно, макуху, вівсяну або ячну дерть і моркву; у літній період — різні трави, а з концентрованих кормів — овес, висівки, макуху та ін.

Молодим ростучим самкам необхідно давати корми не тільки для утворення плода, а й для росту, тому раціони годівлі для них складаються з урахуванням цих особливостей. 
У другій половині сукрільності не можна переобтяжувати травного тракту самки. Щоб цього не сталося, за 10 днів до окролу кількість грубого корму та трави зменшують на 10%, а концентрованих кормів збільшують.

Годівля лактуючих самок

У молоці кролиць багато поживних речовин. Молочність самок буває різна (від 50 до 200 а молока на добу) і залежить як від спадкових властивостей тварин, так і, в більшій мірі, від її годівлі.
Еко-кролівництво поділяє самок щодо їх молочності на 4 групи: І — супер еліта, які здатні вигодувати 10 і більше кроленят; II — еліта, які здатні вигодувати 8—9 кроленят; III — середньомолочні, які вигодовують по 5—7 кроленят, і IV — маломолочні, які вигодовують по 4 і менше кроленят. Самок четвертої групи слід вибраковувати із стада, якщо їх молочність залишається низькою навіть при добрих умовах годівлі. Ступінь молочності матки визначають на підставі попередніх окролів, а також виходячи із вгодованості підсисних кроленят.

Затрати поживних речовин на утворення молока залежать від тієї кількості молока, яку виділяє самка.

Норми годування лактуючих самок

Норми лактуючим самкам складають на два періоди: перший період — від окролу до 16-го дня лактації, коли кроленята знаходяться в гнізді і живляться тільки молоком матері, і другий період — з 16-го дня і до кінця лактації, коли кроленята починають виходити з гнізда і поїдати корм. Якщо на фермі застосовуються ущільнені окроли, то тоді самкам треба добавляти кормів на ріст і на розвиток плода.

Складаючи раціон для лактуючої самки, треба включати в нього такі корми, які сприяють посиленому виділенню молока в тварин. До таких кормів належать, наприклад, зелені і соковиті корми, а також корми тваринного походження. Про склад та норми раціону запитуйте в нас окремо .

Крім забезпечення правильної, повноцінної і безперебійної годівлі лактуючої матки, за нею має бути встановлений старанний догляд. Особливо треба стежити, щоб самка не застудила вимені, бо це може призвести до захворювання молочної залози на мастит.  Це часте явище  у тих кролівників. Які не використовують клітки для кролів типу міні-ферми. Адлже остання має  ярусний склад, де життєва зона вгорі, а внизу бункерний збірник відходів. Такий збірник  в мініфермах «Раббітакс» виконує функцію захисту кролів від протягу знизу, і жоден кролик на страждає від прохолодження своїх органів.

РОЗВЕДЕННЯ ТА УТРИМАННЯ КРОЛІВ | НОВІ ПАРАДИГМИТема запису: годування кролів, норми годування кролів, раціон кроликів, кролегосподарство, міні-ферми для кролів,  клітка для кролів.