Підготовка самок до окролу і окріл | Розведення кролів


Підготовка самок до окролу і окріл | Розведення кролів


Підготовка самок до окролу і окріл | Розведення кролів
Щоб окріл самок пройшов добре, необхідно на фермі до нього добре підготуватись. У період зимовий або ранньо­весняний, за 5—6 днів до окролу, треба підготувати гніз­дові ящики або маточники і в достатній кількості м’якої підстілки, якою набивають простір між стінками клітки і маточника, і яке накладають в гніздувальний ящик,  вистилаючи цим підлогу в гнізді.


У період окролу і після нього самки почувають велику спрагу, а тому треба стежити, щоб у клітці обов’язково була напувалка з чистою свіжою водою, інакше деякі самки можуть поїсти своїх малят і в подальшому виправити таке збочення у кролиці буде неможливо, навіть при наявності достатньої кількості води.  В еко фермах "Раббітакс" напувалки  працюють воєдино із системою підігріву води в зимовий період, оскільки тепла вода істотно збульшує лактаційні можливості кролиці
Окроли кролиці


Звичайно за 5—6 днів до окролу самка влаштовує гніздо: збирає в купку підстілку, мне її, вириває в себе на грудях та животі пух і вистилає ним гніздо. Деякі молоді самки розкидають пух по клітці. У таких випад­ках кролівник повинен зібрати його і покласти в гніздо.

На кролефермах еко кролівництва, де працюють еко ферми "Раббітакс", за 4-5 дні до окролу самки у відділенні (незалежно від пори року) відчиняють лаз до маточ­нику. Наявність у клітці завчасно відкритого доступу до маточника, дозволяє самці почувати себе спокійніше, і вона ніби настроює себе на необхідність підготовки гнізда, перед сукрільний інстинктивний стрес відволікається роботою кролиці по облаштуванні окрольного гнізда.
Народивши кроленят, деякі самки не можуть розкидати кроленят по клітці. зазвичай таке викликане відсутністю материнського досвіду, а скоріше під впливом подразнюючого фактору - запахів від кролегосподарства, звуків свійської птиці, грайливих та лайливих собак, тощо.

Окроли можуть проходити в усякий час дня і ночі. Проте, найчастіше вони бувають уночі, і на фермі на пе­ріод окролів досвідчені кролівники організовують  нічне чергування. Однак в системах "Раббітакс" все створено для необхідної життєдіяльності кролиці, і розкидувань практично нема.

Звичайно окріл триває 15—20 хвилин. Кожне ново­народжене кроленя мати облизує, звільняючи його від слизу і тим самим оберігаючи від холоду, після чого під­штовхує його мордочкою в гніздо на пухову підстілку.

Коли всі кроленята будуть у гнізді, самка закриває гніздо пухом (а якщо в маточник зроблений з ефектом нори то, крім того, закриває вхід до гнізда сіном, яке завжди є поруч в сінних яслах доброго кролятнику). Хороша самка так щедро і добре прикриває дітей пухом, що вони не замер­зають навіть у холод, однак в "Раббітаксах" працює система підігріву гніздувального ящику. Це робиться для того, щоби забезпечити додаткове тепло в разі сильних морозів, а також для того, щоби  виховати найвищі імунітети у кроленят. Відомо, що єдиним джерелом отримання калорій для зігріву власного тіла є материнське кроляче молоко. А якщо гніздо кроликів підігріто, то випите материнське молоко йде все у ріст, нема потреби витрачатися на зігрів власного тіла. В результаті, кроленята значно швидше підростають, і набираються сил та здоров'я від такого способу облаштування комфорту проживання в кролячому гнізді.

На час годівлі самка відкриває гніздо і підставляє малятам соски. Кроленята, почувши запах молока, жа­дібно схоплюють соски і міцно присмоктуються до них.

Кроленят самка еко кролика годує декілька 4 - 5 разів на добу, за рахунок того, що споживає теплу воду підігріту в напувалках "Раббітакс" звичайно в той час, коли її ніхто не турбує, частіше в нічний час. Нагодувавши, вона знов закриває гніздо. Якщо кролиця питиме холодну воду, буде витрачати більше сил на її зігрів і перетворення в молоко, в результаті того конверсії молока буде менше, і буде годувати малят один два рази на добу. 

Деякі молоді самки гніздо роблять погано, а при окро­лах розкидають і не заносять у нього кроленят, які можуть замерзнути. У цьому випадку необхідно допомогти самці влаштувати гніздо, зібрати і покласти в нього кроленят. Якщо пуху в гнізді мало, то кролівник повинен обережно наскубти його з грудей і живота самки і укрити ним кроленят. Захололих кроленят треба відігріти. Відігрі­вають їх у теплому приміщенні в ящику, куди кладуть м’яку підстілку з сіна, вати і іншого м’якого матеріалу, а зверху вкривають пухом. При таких роботах, кролівник має дбати про запахи з рук, в протилежному випадку, кролиця може відмовитися від власного окролу. Руки миють засобами, що не мають запаху, дитячим милом, господарським милом, смерековою водою тощо, а після витирання, потрібно в руках потерти пуху від кролиці, щоби здобрити  власним запахом руки кролівника.


Через кілька годин після окролу треба оглянути гніздо. На час огляду самку закривають  від гнізда заслонкою, яка є в матониках "Раббітакс" і дають їй корму. Щоб не внести інфекції і не заразити новонародже­них кроленят, перед оглядом гнізда слід добре помити руки. У день окролу кролівник оглядає гніздо, підра­ховує приплід, виділяє мертвонароджених, якщо вони є, і на трафаретці клітки записує дату окролу та кількість народжених кроленят. Оглядає гніздо обережно і пере­важно під час годівлі самок.

Буває, що самки зразу ж після окролу або через 2—З дні після нього поїдають кроленят. Це говорить про те, що кролівник погано працював з раціоном кролиці, остання не вживала міне­ральних речовин. Корисно під час сукрольності давати кролиці гілковий корм від обліпихи, терну, акації, яблуні, груші. Добре, якщо кролівник додає до раціону імуномодулюючі речовини, як наприклад мумійо, пробіотики, сінну паличку.Буває й так, що самка, незважаючи на правильну годів­лю, поїдає малят. Це природній збій, така кролиця генетично не одомашнена. Таких кролиць треба вибра­ковувати, ліквідувати, і не продовжувати рід народжених кроленят.



Немає коментарів:

Дописати коментар