Біологія кролів



Кролеферма

БІОЛОГІЯ КРОЛІВ 

ПОХОДЖЕННЯ І СПОСІБ ЖИТТЯ


Свійський кріль походить від дикого і багато в чому схожий на нього. Форма вух, малорозвинені передні і сильно розвинені тонкі і довгі задні ноги, стрибаючі рухи, постійна схильність гризти — усіма цими особливостями кріль дуже схожий на зайця. Проте між кролем і зайцем є різні відмінності.

Дикий кріль дрібніший від зайця. Вуха в кроля коротші від голови, а в зайця — довші. М’язи у кроля ро­жеві, а при варінні та смаженні стають білими (як куряче м’ясо), тоді як м’язи в зайця темного кольору.
Спосіб життя представників цих двох видів родини зайців також різний: зайці живуть майже одиноко, особ­ливо з настанням літа, тоді як дикі кролі селяться і жи­вуть завжди колоніями в норах.
Нора — постійне житло дикого кроля. Кролячі колонії часто являють собою густу сітку нір з численними ходами та коридорами. На віддалі близько 2—2,5 м від поверхні землі кролі влаштовують чималий гніздовий відділ — гніздову камеру ( маточник) завширшки 40—60 см і заввишки від 25 до 40 см. Гніздовий відділ вистилається сухим м’яким сіном і пухом, який самки вискубують з черевця та боків.

Деякі кролі не роблять нір, а влаштовують гнізда на поверхні землі або в неглибоких відкритих канавах. Це буває там, де місцевість вогка або дуже поросла рослин­ністю. Кріль має високу здатність пристосовуватись до навколишніх умов. Часто для свого житла він викори­стовує штабелі дров, каміння, купи соломи чи очерету і навіть брили шлаку та металевого лому.
Сукрільність кроля триває 28—32 дні, тоді як у зай­ців вона дорівнює 44—51 дню. Кроленята народжуються голі і сліпі в кількості 6—8 і навіть до 14—15. Мати годує їх до місяця і більше. У зайця звичайно народжується не більш як 4—5 зайченят. Зайченята народжуються вкриті шерстю і зрячі. Вже на 1—2-й день вони починають їсти траву і переходять до самостійного життя.
Фізіологія кролика
Однією з позитивних біологічних якостей кроля є здатність цієї тварини поєднувати лактацію з суціль­ністю. Внаслідок зазначеної біологічної особливості (годівля приплоду і виношування нового) самка може да­вати за рік до 6 окролів.
За своєю зоологічною класифікацією кріль належить до класу ссавців, до ряду гризунів і до родини лепоридів.
Дикий кріль має сіре забарвлення шерстного покриву, іноді з жовтувато-коричневим відтінком. Нижня частина тулуба, шиї, внутрішні сторони ніг і нижня поверхня хвоста білого забарвлення, тоді як верхня поверхня хвоста і кінчиків вух чорні.


У процесі одомашнювання дикого кроля людина вико­ристала позитивні його властивості і штучним добором та підбором, створенням відповідних умов годівлі та утримання вивела нові породи кролів, які дають великий господарсько-економічний ефект.
При народженні кроленя має 16 зубів. Різці в нього ростуть протягом усього життя, і для їх сточування йому треба давати грубий корм (узимку крупне сіно і гілковий корм, улітку — гілковий корм). З 18—20-го дня у кро­ленят молочні зуби починають змінюватись на постійні. В цей період треба особливо уважно стежити за годівлею, добре доглядати молодняк і давати йому подрібнене зерно і м’яке добре сіно або зелену траву.
До виходу з гнізда кроленята живляться тільки моло­ком матері, і через те товстий відділ кишечника в них розвинений ще слабо. З переходом до поїдання грубого корму, особливо після відлучення від матері, цей відділ кишечника починає розвиватись інтенсивніше. Тому в період відлучення кроленятам слід давати легкоперетравні корми, в яких небагато клітковини.

Предок свійського кроля, дикий кріль, веде напів нічний спосіб життя; живиться переважно вночі або присмерком. У свійського кроля ця особливість, внаслідок одомаш­нення, майже втрачена, проте більше корму і з кращим апетитом він поїдає вранці і ввечері. Удень, особливо в літню спеку, кріль часто зовсім не споживає корму. Цю особливість у годівлі кроля треба завжди враховувати. Вранці і ввечері треба згодовувати грубі і концентровані корми, а вдень легкоперетравні — соковитий або зелений. Зелений корм кролі поїдають дуже охоче. Він сприяє розвиткові продуктивності тварин, особливо молочності самок, вирощуванню здорового потомства.


Немає коментарів:

Дописати коментар